Jak Správně Pečovat O Pneumatiky A Ráfky

Pečlivá péče o váš vůz - kola, pneumatiky, karoserii a další součásti - se nazývá car styling. Jedná se o celou oblast ve světě automobilů, včetně speciálních profesionálních technologií pro čištění, mytí a ošetření dílů automobilů speciálními sloučeninami z kategorie autokosmetiky a autochemie.



V tomto článku se zabýváme základními fázemi čištění a péče o kola a pneumatiky automobilů.



Ráfky jsou jednou z nejdůležitějších součástí image vozu. Aby kola zůstala déle v dobrém stavu, je třeba se o ně řádně a pečlivě starat.



Zde je několik základních kroků, jak pečovat o kola, včetně lakovaných a chromovaných ráfků:



1. Nejprve je třeba zkontrolovat ráfky a posoudit, jak moc jsou znečištěné. Dále si připravte vše potřebné: kbelík, rukavice, utěrky z mikrovlákna, hadry, houby, stěrky, kartáče, mycí a ošetřovací prostředky.



2. K čištění ráfků existují speciální šampony a čisticí prostředky, které rychle fungují, účinně odstraňují nečistoty a jsou šetrné k laku ráfků. Lze je použít k odstranění skvrn od asfaltu, dehtu, ptačího trusu a mastných skvrn.



Před použitím výrobků se seznamte s návodem k použití: některé čisticí prostředky jsou vysoce návykové a nesmí se na discích ponechat příliš dlouho, aby nedošlo k poškození povrchové úpravy. Nenechávejte čisticí prostředky na ráfcích zaschnout.



3. Při brzdění se horký kovový prach z brzdových kotoučů a destiček apod. vstřebává do povrchu kola. Aby kola vypadala co nejlépe, je nutné je pravidelně hloubkově čistit.



4. Po hloubkovém čištění disků můžete výsledek zkontrolovat přejetím prstu po povrchu. Pokud není dostatečně hladký, lze k leštění použít speciální hlínu. Pomocí malého kousku hlíny kola vyleštěte, dokud nebudou dokonale hladké.



5. Po všech fázích čištění důkladně opláchněte čistou vodou nebo s přídavkem šamponu pro počáteční čištění. Lze použít houbu.



6. Další krok: Vytvořte ochrannou vrstvu na povrchu disku pomocí vysokoteplotního vosku. Tento výrobek omezuje pronikání prachu z brzdových kotoučů a destiček do laku.



7. Chcete-li zachovat lesk chromovaných kol, měli byste používat čisticí prostředek s neutrálním pH. Fáze voskování je pro tato kola obzvláště důležitá, protože je chrání před vnějšími vlivy.



Pneumatiky

Základními kroky v péči o pneumatiky automobilů jsou mytí a žehlení pneumatik. Pneumatiky, které jsou časem šedé nebo hnědé, znečištěné a zanedbané, mohou vážně narušit vzhled vozu. Sytě černé pneumatiky s pěkným leskem jsou mnohem atraktivnější, zejména v kombinaci s lesklými ráfky (o které se také včas postaráte). Zde je několik tipů, jak se starat o své pneumatiky.



Nejdříve je třeba zbavit pneumatiky všech nečistot pomocí speciálního šamponu nebo čističe pneumatik. Ty se často vyrábějí ve sprejích, které lze pohodlně nastříkat. Po nanesení čisticího prostředku byste měli dobře pracovat s kartáčem a odstranit všechny nečistoty.

Po důkladném vyčištění můžete zahájit proces začerňování. Pneumatiky bez černění rychle ztrácejí barvu a stávají se matnými. Kola ošetřená černicím prostředkem si déle zachovávají svůj sytě černý barevný odstín. Černění pneumatik není jen pro krásu. Černěním se na pryži vytvoří speciální vrstva, která pomáhá odstraňovat prach, nečistoty, vodu, činidla a chrání před slunečním zářením.

Mezi barevnými nátěrovými hmotami je k dispozici široká škála barviv. Jsou k dispozici také ve formě krémů nebo sprejů. Ty se používají pohodlněji: po začernění si ani nemusíte mýt ruce. Existují matné a lesklé inkousty: každý si vybere podle svého vkusu.



Chcete-li udržet pneumatiky v bezvadném stavu, doporučujeme jednou týdně pneumatiky černit.



Důležité body v péči o automobil

1. Během mytí a dalších úkonů péče o vůz neumisťujte na povrch vozu žádné bublinky přípravku. Mohlo by dojít ke vzniku nepříjemných šmouh nebo k úplnému poškrábání laku.



2. Pokud hlína při ošetřování kol spadne na zem, nepoužívejte ji znovu, protože hrozí poškrábání laku zrnky písku, které se na materiál nalepily.



3. Neprovádějte údržbu kol, pokud jsou ráfky horké. Po cestě je nechte vychladnout a nepracujte na přímém slunci.



4. Utěrky z mikrovlákna jsou praktické pro péči o různé povrchy. Neměly by se však sušit na radiátoru nebo v sušičce. Měly by se sušit při pokojové teplotě. Tyto tkaniny totiž obsahují drobná polyamidová vlákna, která se mohou při zahřátí roztavit. Vlákna se tak slepí a utěrky v tomto stavu mohou poškrábat lak.

Aktuálně hledané autodíly

maják
presto
sst
mg zs
2023
2024
london
athens
dubai
munich
paris
rome
plus

Chcete aktuální informace o nejlepších autech zkuste značky aut na Autogaraz.cz.


Novinky a zajímavosti