Jak Se Zachovat U Dopravní Nehody

Na silnicích je denně několik desítek nehod, některé jsou vážnější a se zraněním, jiné zase pouhá ťuknutí, kdy jsou poškozeny jen plechy. Pokud se stanete součástí dopravní nehody, ať už přímo nebo jako svědek, jste povinni reagovat.

Prevence je základ
Štěstí přeje připravenému, pokud tedy budete za volantem připraveni na jakoukoli situaci, budete umět v danou chvíli i správně reagovat. Jako řidič zajistěte bezpečí sobě i svým blízkým ve vozidle.

Bezpečnostní pásy - jednou z povinností jsou bezpečnostní pásy. Jako řidič si vždy pohlídejte, zda jsou všichni ve vozidle připoutaní.

Dětské sedačky - i na malé popojíždění jsou pro děti bezpečnostní autosedačky. Do nich taktéž patří zapnuté pásy, ale také vhodné oblečení. Zimní bundy zkrátka do sedačky nepatří.

Záznam o nehodě - ve vozidle byste měli vozit záznam o dopravní nehodě. Požádat o něj můžete ve své pojišťovně nebo jej stáhnout z portálu Ministerstva dopravy, kdy musíte vytisknout dvě kopie. Jedná se o předepsaný formulář, do kterého pouze doplňujete. Jestliže nemáte k dispozici záznam o dopravní nehodě, využijte čistý papír, na který uvedete všechny důležité náležitosti (jméno, příjmení, bydliště druhé osoby, typ a SPZ vozidla, zaznamenejte si také číslo občanského nebo řidičského průkazu, dále uveďte pojišťovnu viníka. Zajistit musíte i fotodokumentaci a zakreslit, jak se to stalo). Důležitou součástí je také podpis účastníků nehody. Pokud máte svědky nehody, určitě je uveďte.

Povinná výbava - určitě mějte po ruce lékárničku a výstražnou vestu. Ač to zákon neudává, vybavte si vozidlo raději větším počtem výstražných vest, aby měl každý cestující vlastní. Důležitý je také výstražný trojúhelník, který je mimo obec umístěn na vzdálenost 50 metrů za vozidlem. Na silnici pro motorová vozidla nebo dálnici je umístěno 100 metrů za vozidlo. Pokud se nachází nehoda za zatáčkou, je potřeba jej umístit tak, aby bylo patrné, do jakého směru se nehoda nachází.

Když prevence nestačí
Pokud se dopravní nehoda už stala, je nutné jednat s chladnou hlavou.

Zastavit - pokud způsobíte dopravní nehodu nebo se stanete poškozeným, je nutné vozidlo okamžitě zastavit. Nutné je vypnout motor a pro jistotu zatáhnout ruční brzdu, pohyblivé vozidlo může napáchat další komplikace. Při nehodě zkontrolujte své spolucestující a zjistěte jejich zdravotní stav. Je-li to možné, vystupte z vozidla a odveďte všechny osoby do bezpečné vzdálenosti. Zastavit musíte i v případě, že se stanete svědkem dopravní nehody.

První pomoc - u vážnější dopravní nehody je zákonem uvedeno, že jste povinni poskytnout první pomoc, a to ve všech případech, pokud tím neohrožujete vlastní život. Součástí první pomoci je také přivolání záchranné služby. Pokud osoby reagují a komunikají, zeptejte se, zda mají bolesti, s největší pravděpodobností budou v šoku. Pokud nereagují, okamžitě volejte sanitku a zjistěte, zda dýchá. Doporučuje se nehýbat s osobami, mohou mít poraněnou páteř. Pokud je nutná resuscitace, opatrně osobu z vozidla vytáhněte, položte dál od vozidla, kdyby začalo hořet a začněte s masáží srdce. Jestliže si nejste jisti pokyny, pomůže vám dispečer sanitky.

Dokumentace - odstranit vozidlo z vozovky je jedna z myšlenek, která vás při pohledu na objíždějící vozidlo napadá. Nečiňte tak, dokud nemáte všechno zdokumentované pro pojišťovnu.

Policie - přivolat Policii k nehodě není nutností. Když se jedná o malé ťuknutí, můžete jej s protistranou vyřešit samostatně. Volat musíte při vážném zranění, poškození třetí osoby, nejste schopni se shodnout, kdo je viník nehody. Dále také při unikání provozní kapaliny a škody na jednom vozidle převyšující 100 tisíc korun. Policii přivolejte i v případě, že máte podezření, že je druhá osoba pod vlivem alkoholu nebo jiných omamných látek. Často jsou účastníci nehody otřesení a chvilku trvá, než si vlastně uvědomí, co se stalo. Myslete na to, že máte právo o nehodě vypovídat později nikoli ihned. Nesnažte se vykreslit každou minutu a vnucovat si představy, jak se to mohlo stát. S jistotou uveďte pouze ty informace, se kterými jste si jistí.

Řízení dopravy - zajistit musíte také bezpečný průjezd vozidel, pokud voláte Policii, do jejího příjezdu se pokuste řídit dopravu tak, aby nevznikla další dopravní nehoda. Vždy ve výstražné vestě a s opatrností o své bezpečí.

Hlášení pojistné události - nehoda se hlásí na pojišťovnu viníka dopravní nehody. Kontakt s pojišťovnou je až ve chvíli, kdy je zajištěna bezpečnost osob na silnici. Pojišťovna vám poradí, jak máte postupovat, případně zajistí odvoz a odtažení vozidla.

Aktuálně hledané autodíly

maják
presto
sst
mg zs
2023
2024
london
athens
dubai
munich
paris
rome
plus

Chcete aktuální informace o nejlepších autech zkuste značky aut na Autogaraz.cz.


Novinky a zajímavosti